Čo vedeli naši predkovia o drahých kameňoch?

 Drahé kamene v histórií ľudstvo používalo najmä pre ich výborné fyzikálne vlastnosti. Ako je nám už dnes známe, diamant je najtvrdším minerálom. V dobách kedy sme nedokázali vytvárať umelo vytvárať tvrdé materiály, sa práve drahokamy používali ako platidlo, či pracovné náradie. Až neskoršie civilizácie ich začali používať na skrášľovanie a liečenie. 

obrázky do článku

Zo starovekého klenotníctva sa zachovalo málo klenotov... Najkrajšie z nich, ktoré boli zhotovené a zachované do 18. storočia, pochádzajú zo starého Egypta. Šperky sú zhotovené zo zlata a osadené drahokamami ako napríklad tyrkys, lazurit a karneol. Je úžasné, akú zručnosť prejavovali v tých časoch egyptský zlatníci. Vedeli zlato prečistiť, žíhať aj spájkovať. Drahé kamene opracovávali.

           3   2

Podobnú techniku používali aj v starej Číne. Rimania napríklad kamene skôr leštili ako opracovávali. Starobylí Gréci aj Rimania guľu z lešteného krištáľu používali aj pri veštení budúcnosti. Krištáľ musel byť bez kazu, aby bol vhodný na leštenie a krištáľová guľa sa tak stala tajuplná a vhodná na veštenie. Z konca 18. storočia sa tiež zachovala okúzľujúca miniatúra indickej bohato zdobenej ženy šperkami s drahými kameňmi a to náušnicami, náhrdelníkmi, náramkami, prsteňmi a amuletmi.

 

 V 15. storočí po objavení Ameriky sa rozšíril aj európsky obchod s drahokamami.

5

V 16. a 17. storočí už klenotníci spracovávali drahokamy do celého sveta. Vďaka obchodníkom z bohatej triedy, ktorá narastala sa rozvinulo klenotníctvo a módnymi a žiadanými sa stali najmä diamanty. Dnes sa už požiadavky na dostupné drahé kamene stupňujú a nepochybne tento trend bude pokračovať. A to aj vďaka už spomínaným novým druhom netradičných kameňov. Tak isto aj zlatnícka výroba a šperkárstvo prešlo mnohými štýlmi. Od 16. storočia barokového štýlu, rastlinných motívov v 17. storočí až po dekoratívne a abstraktné umenie 21. storočia.

Kde sú náleziská drahých kameňov, hlavne najznámejších druhov a akú majú hodnotu sa dozviete v nasledujúcom blogu.

 

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie