Fascinujúce drahokamy a drahé kamene

 Drahokamy a drahé kamene fascinujú ľudí už celé stáročia. Sú zázračné aj tajomné. IMG_20191016_111528

Vzácne minerály sú dary zeme. Sú výnimočné pre svoju prirodzenú krásu, farbu, štruktúru, brus, tvrdosť a stálosť. Ich zdroje sú ale vyčerpateľné. Zriedkavo sa vyskytujú a stávajú sa dnes preto ešte vzácnejšie a výnimočnejšie. Sú jedinečným dielom prírody, ktoré má svoju stáročnú históriu a pripisuje sa im liečivá a zároveň tajomná a magická moc.

IMG_20200618_121129Medzi najznámejšie drahé kamene patria: diamant, zafír, rubín a smaragd.

Ich mimoriadna krása, farba, tvrdosť a odolnosť sú dôležité, aby sa mohli dlho používať a pritom sa nepoškriabali a nepoškodili. Toto všetko im zaručuje vysokú hodnotu. Krásny a vzácny drahokam pochádza z Dubnických opálových baní na Slovensku. Volá sa DRAHÝ OPÁL. Je najstarším známym opálom. Áno, OPÁL je Slovenský národný kameň. Slovenský drahokam. Pre svoju vzácnosť a hodnotu je cenený na celom svete.

Vyznačuje sa nádhernými dúhovými farbami a jeho názov pochádza z výrazu UPALA, čo v sanskriste  znamená názov DRAHOKAM.. IMG_20200618_120525_1

Drahé kamene sú zaujímavé až fascinujúce aj z vedeckého hľadiska. Ich štúdiom sa zaoberá gemológia. Gemológ je schopný odhaliť rozdiel medzi dvoma navonok  podobnými kameňmi alebo identifikovať prírodný kameň medzi napodobneninou. Dôležité a zaujímavé sú o nich aj mineralogické a geologické poznatky a štúdie.

obrázky do článku

Úžasný, priam ohromujúci je proces, ktorý sa odohráva niekoľko stoviek kilometrov pod povrchom zeme, kde sa plynný uhlík mení na drahé kamene. Vzácne a krásne diamanty vznikajú pri obrovskom tlaku a extrémne vysokých teplotách. Na zemský povrch sa dostávajú pomocou sopečnej činnosti v podobe surových diamantov. Tento proces vznikol pred niekoľkými miliardami rokov.

Z histórie vieme, že drahé kamene boli oddávna symbolom bohatstva a moci. Používali sa k výrobe šperkov, či už korunovačných, kráľovských a rôznych iných umeleckých diel. Dôkazom toho sú vytvorené krásne historické ale i moderné skvosty z rúk zlatníkov a šperkárov. Šperky z drahých kameňov sú aj dnes krásnym darom hodným uznania. Vďaka nim sa cítime nádherne a výnimočne. Sú darom lásky, šťastia a obdivu. Mali by sme s nimi zaobchádzať s nehou a úctou. Oni sa nám odvďačia svojou úžasnou energiou, zdravím a krásou.

Chcete si nájsť ten svoj pravý kameň? Len smelo do toho! Určite by vás mal upútať a mal by sa vám páčiť. Či je naozaj ten správny, treba si čo to naštudovať v odbornej literatúre, alebo sa poradiť s odborníkmi.

Zaujímavými šperkárskymi klenotmi z drahých kameňov sa radi pochválili aj známe osobnosti vo svete filmu pri odovzdávaní OSCAROV ako napr. Vivien Leigh, Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, Grace Kelly, Sophia Loren, Nicole Kidman a nezabudnuteľná je Elizabeth Taylor. Svojimi nádhernými klenotmi sa môže pýšiť aj kráľovná Alžbeta II.

 

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie