Poznáte všetky typy zapínania náušníc?

V tomto článku Vám ponúkame všetky typy zapínania náušníc, s ktorými sa môžete stretnúť v našom e-shope alebo kamennej predaji vo Zvolene.

Iste Vás neprekvapí, ak napíšeme, že zapínanie náušnic je práve tá časť, ktorú si pri kúpe všímame najmenej. A práve zapínaniu by sme mali venovať svoj podrobný záujem. Vďaka typu zapínania sú tak náušnice vhodné, či nevhodné na každodenné nosenie. Niektoré zapínanie jednoducho otvoríte a zatvoríte a pri niektorom zapínaní si častou manipuláciou môžeme zabezpečiť ich stratu.

Ak teda premýšľate nad výberom náušníc, čítajte ďalej niekoľko užitočných informácií a vyberiete si náušnice presne podľa predstáv...

1. Dámsky patent (leverback / omega back closure) 

Dámsky patent dôverne pozná každá dáma, ktorá nosí náušnice. Jedná sa o najbežnejšie a najpoužívanejšie zapínanie v Európe.  Tento uzáver sa objavuje aj pod ďalšími názvami: zapínanie kontinentálne, klasické, patentové či klapkové, klasický záves, páčka alebo klapka. Po prevlečení háčika cez ušnú dierku, po nasadení sa háčik uzavrie mechanickou klipsou, a tým sa zabráni vypadnutie šperku. Naši zlatníci Vám na požiadanie môžu zvýšiť bezpečnosť už tak bezpečného zapínania vypracovaním poistky. K najväčším výhodám tohto zapínania patrí predovšetkým okrem bezpečnosti aj rýchlosť nasadenia.

20190529_122455

IMG_20190703_155030

2. Ruský patent (latch back)

Toto zapínanie je veľmi populárne najmä preto, že ho nie je vidieť, teda je dokonale skryté za ušným lalôčikom, ale aj preto že umožňuje dokonalé vyniknutie vzoru náušnice - tá, vďaka zapínaniu nevisí smerom dole alebo do boku, pokiaľ sú zle napichnuté dierky. Pri tomto štýle náušníc sa rovná tyčka prevlečie cez ucho, a z druhej strany sa zacvakne spodnou časťou. Tá zapadne do výrezu, ktorý sa nachádza zo spodnej časti tyčky.

 

3. Puzeta (push)

Takzvané "napichovačky". Tento typ zapínia sa používa najmä na jemné a drobné náušnice, kde by sa iné zapínanie nevošlo. Jedná sa o univerzálne a najobľúbenejšie zapínie zo všetkých.Kvôli svojim rozmerom sú vhodné pre deti a aktívne ženy. Ich výhodou je decentnosť a malé rozmery. Zapínanie je jednoduché, pri ktorom sa kolík pripevnený zozadu na náušnici vpichne do ušnej dierky a z druhej strany zaistí tzv. brzdítkom(puzetou). Puzeta môže mať kovový dizajn, ale môže byť aj zo silikónu. Náušnice tohto typu by nemali chýbať v žiadnej dámskej šperkovnici.

 

IMG_20190703_144328
IMG_20190703_154641

4.Šroubovacie - balónik (scrout)

Tento typ zapínania sa podobá puzetám a niekedy sú oba typy zlučované do spoločnej skupiny. Hlavný rozdiel šroubovacích náušníc oproti puzetovým však spočíva v tom, že driek tyčky doplňujú na konci závity, na ktoré sa našrubuje tzv. balónik (matička), ktorý zabraňuje strate náušnice. Nasadzovanie šperku je pomalšie, ale predovšetkým u drahších kúskov sa nemusíte obávať straty klenotu. Toto pevné zapínanie si vydobylo obľubu aj u detských náušníc.

5. Háčik (Africký háčik/ fish hooks)

Tento typ zapínania, bol navrhnutý tak, aby ušný lalok veľmi nezaťažoval. Jeho používanie je jednoduché, háčik prevleičite cez dierku a náušnica sama visí, práve preto sa aforháčiky využívajú primárne u visiacich náušniciach, ktoré zaťažujú ušný lalôčik tak, že šperk nevypadne. Príležitostne sa ešte háčik zaisťuje silikónovou koncovkou. Toto zapínanie v súčasnosti zažíva veľký boom, kedy z dielní tvorcov bižutérie prenikol aj do sveta zlatníkov a drahých kovov. Šperky s africkými háčikmi je potrebné pred spaním skladať.

 20190523_225457
20190529_122719

6. Klasické kruhy

Jemné, či extravagantné. Menšie alebo väčšie. Kruhy sú súčasťou šerkovnice väčšiny žien. Pri klasických kruhoch sa tyčka alebo drôtik zasúva do protiľahlej trubky. Toto zapínie patrí k najbezpečnejším zapínaniam a je veľmi obľúbené, keďže ho nie je vôbec vidieť.

 

7. Francúzske zapínanie

Francúzske zapínanie bolo najčastejšou alternatívou zapínania v prípadoch, kedy klenotník nechcel alebo nemohol použiť zapínanie klasických kruhov. Dnes sa ale francúzsky zámok používa v podstate pri všetkých tvaroch (nie len kruhoch), ktoré sú uzavreté, teda začínajú pred ušným lalôčikom a končia za ním. Toto zapínanie funguje tak, že drôtik alebo tyčka sa prevlečie cez dierku a následne sa zacvakne do protiľahlej vydice.

 20190529_123256