Objavte 6 spôsobov, ktorými vyčistíte svoje šperky

Každý z nás má doma určite nejaký šperk. Či už ho pravidelne nosíte alebo je odložený v šperkovnici jeho lesk časom vybledne. Preto Vám prinášame niekoľko rád, odporúčaní a upozornení ako vrátiť šperkom ich zašlú slávu a pritom ich nepoškodiť.

 

1. Mechanické čistenie

Pokiaľ je znečistenie zlata len jemné, prvým krokom pri jeho čistení je špeciálna handrička na zlaté šperky. Jemnými krúživými pohybmi vyčistíte zlatý a aj strieborný šperk. Neodporúča sa vyvíjať veľký tlak, aby ste šperk pri jeho čistení nezdeformovali. Pokiaľ handrička nepomôže, odporúčame vyskúšať ďalšiu z nižšie uvedených postupov.

UPOZORNENIE: Neodporúčame používanie zubnej kefky alebo alobalu k mechanickému čisteniu - pri šperkoch s povrchovou úpravou ako je gravír, matovanie, pieskovanie či rhódiovanie hrozí, že sa povrchová úprava naruší, poškriabe alebo celkom zošúcha. Pri šperkoch, ktoré majú osadené kamene- mohlo by dôjsť k ich vytrhnutiu.

  

2. Bežné nečistoty a saponát

Na bežné nečistoty, ako je mastnota, špina alebo prach, stačí obyčajné mydlo alebo bežný odmastňovací prostriedok. Zlatý šperk môžete umyť v mydlovej vode, opláchnuť ho a vyčistiť mäkkou handričkou. Najlepšie ak použijete špeciálny čistiaci obrúsok na zlato.

UPOZORNENIE: Dôležité je, aby ste pri celom procese mysleli na fakt, že šperk je nevyhnutné umývať šetrne, nepoužívať hubku na riad, či drôtenku. Mydlo najlepšie nanesiete prstami- dokážete presne určiť tlak a mechanicky nepoškodiť vaše cennosti. Rovnako dôležité je, aby ste pri sušení zlato príliš nedrhli, hrozí poškriabanie.

3. Octový nálev

Dajte do pohára s vodou za lyžičku octu, kvapku saponátu a šperk a nechať celú noc odstáť. Ráno jemne opláchnite a utrite handričkou Najlepšie ak použijete špeciálny čistiaci obrúsok na zlato. Jemné zlepšenie nastane celkom určite. Opäť je dôležité správať sa k šperku citlivo a manipulovať s ním opatrne.

 

4. Vyváranie šperku

Existuje niekoľko babských rád na „Kúpeľ pre zlato“. Soľný roztok, kombinácia sódy bikarbóny s alobalom. Každý z týchto postupov Vám pomôže zbaviť sa jemných nečistôt, samozrejme pokiaľ dodržíte šetrný postup.

  • Soľný roztok- Do hrnčeka (ideálne plechového hrnčeka, pretože budeme variť!) s vodou pridajte lyžicu soli, alobal a zlato. Varte na miernom ohni približne 15 minút. Potom zlato vyberte, opláchnite vodou, vysušte a vyleštite.

UPOZORNENIE: Zlato v hrnčeku nechajte voľne ležať, pokiaľ by ste sa ho snažili premiestňovať alebo „miešať“, môže sa poškriabať pri dotyku s alobalom.

  • Pomôže aj prášok do pečiva alebo sóda bikarbóna- Vezmite si hrnček a položte na jeho dno alobal. Do hrnčeka vložte zlatý šperk a zasypte práškom do pečiva (rovnako poslúži aj sóda bikarbóna). Zalejte vriacou vodou a nechajte postáť približne 20-30 minút. Následne šperk vyberte, opláchnite pod tečúcou vodou a osušte. Nech to znie akokoľvek neuveriteľne, pomôže to.

UPOZORNENIE: Zlato v hrnčeku nechajte voľne ležať, pokiaľ by ste sa ho snažili premiestňovať alebo „miešať“, môže sa poškriabať pri dotyku s alobalom.

 

5. Čistenie šperkov pomocou presne na to určených prostriedkov.

Ak nechte skúšať svoje znalosti z oblasti chémie alebo neveríte tomu, čo nevidíte na vlastné oči, ponúka sa práve vám možnosť kúpiť si prípravok, ktorý bol vyvinutý špeciálne na čistenie šperkov. Nájdete ich drogériách alebo v zlatníctvach a máte istotu, že vaše šperky nezčernajú a nepoškodia sa.

UPOZORNENIE: Pozorne čítajte návod na použitie!

 

6. Návšteva odborníka, zlatníctva

Pokiaľ je váš šperk poškriabaný, zanesený po práci v záhrade, prípadne ste sa okúpali v minerálnom prameni je ideálne, pre bezpečnosť vašich šperkov a dokonalý výsledok, aby ste navštívili odborníkov a zverili čistenie šperkov im. Vďaka špeciálnym leštičkám, ultrazvukových čističkám a pastám bude Váš šperk žiariť ako nový a aj jemné nerovnosti sa stratia.

UPOZORNENIE: Kým sa vaše šperky čistia, vy môžete oddychovať. Veď odborníci presne vedia ako s nim pracovať :D

Cena leštenia nie je vysoká,u nás v Zlatníctve Bošela je cena za odborné leštenie, pri bežných šperkoch, 1€ za jeden kus šperku. Pri retiazkach, viac-kameňových a perlových šperkoch sa potom cena posúdi individuálne na prevádzke. 

U nás v Zlatníctve Bošela sa o vaše šperky postaráme. po vyčistení vyzerajú celkom ako nové. A keďže ich zveríte do rúk odborníkom, nielen že vám bezplatne skontrolujeme stav vašich šperkov, ale šperky čistíme i na počkanie .

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie