Kedy sa šperk v histórií ľudstva objavil prvýkrát?

Myslíte si že náušnice, náramky a prstene sú len módnou záležitosťou dneška?

 Poďte s nami objaviť okamžik v histórií ľudstva, kedy sa šperky objavili prvý krát.

 Vitaj pravek ! Prekvapení ?

Krása je pre človeka dôležitá už od jeho počiatkov. A teda aj praveký človek, neandrtálec, túžil po šperku. Na začiatku sa samozrejme pri výrobe nepoužívali zlato, striebro ani iné drahé kovy. Používali len tie materiály, ktoré dokázali opracovať  a že ich nebolo málo - na výrobu ozdôb im slúžili lastúry, jantár, kosti, zuby.

                      Dôkazy o tom, že už neandrtálci vyrábali šperky sa objavili v Krapine (severné Chrvátsko), ktorá je jedným z najvýznamnejších svetových nálezísk neandertálskeho človeka. Vedci práve tu objavili doposiaľ najstaršie šperky, vyrobené pred 130 tisíc rokmi. Podľa kurátorky tamojšieho múzea Davorky Radovčič, boli tieto predmety objavené na mieste s kostrami neandrtálcov už na konci 19.storčia avšak až dnešná technika umožnila ich detailnejšiu analýzu. Zaujíma vás z čoho boli zhtovené? Tak neváhajte čítať ďalej.

Najstaršie objavené šperky majú podobu ôsmych opracovaných pazúrov, pochádzajúcich aspoň z 3 exemplárov orla morského. Na pazúroch sú vrypy a zárezy, ktoré boli pravdepodobne urobené na dotvorenie krásy týchto doplnkov. V dobe kamennej ale šperky neslúžili len na skrášlenie človeka, ale boli zároveň amuletmi. Ochraňovali pred zlom a nebezpečenstvom. A boli tiež symbolom postavenia v „tlupe“.

a0f4af37fad70a81d6bf62aa6108ce7e

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie